Windows 10 deneme süresi uzatma

• Yazar: | • Tarih: 11/Mayıs/2017 - Perşembe | • Kategori: Sistem | • 0 Yorum

Windows 10 işletim sistemini satın almadan önce, hemen hemen her yazılım gibi değerlendirme ve deneme sürümünü indirip belirli süreyle test edebilirsiniz. Windows 10 Enterprise sürümü herhangi bir özellik kısıtlaması olmadan ve ücretsiz olarak 90 gün boyunca test edilebilir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak doğrudan TechNet üzerinden Windows 10 Enterprise deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Windows 10 Enterprise – Deneme Sürümü İndirme Bağlantısı

Windows 10 deneme sürümüne TIMEBASED_EVAL diyoruz. Bu dağıtım, ilk kurulum anından itibaren 129600 dk.’dan (90 güne denk gelir) geri saymaya başlar ve eğer ful sürüme yükseltilmez ise bu süre sonunda işletim sistemi deneme sürecini sonlandırır. Ama neredeyse tüm Windows sürümleri içerisinde bu deneme periyodunu reset’leyen bir yöntem yer alır ve slmgr -rearm çalıştırarak periyodun herhangi bir gününde deneme sürecini başa alabilirsiniz.

Eğer 90 günlük deneme periyodu sırasında bir miktar ek süreye ihtiyacınız olursa, aşağıdaki adımları takip ederek ve tamamen yasal bir şekilde Windows 10 deneme süresini 270 güne kadar uzatabilirsiniz.

Windows 10 Enterprise deneme sürümü 2 kez -rearm çalıştırma hakkı ile gelir.

Öncelikle deneme periyodunun kaçıncı gününde olduğunuza ve kaç kez -rearm çalıştırma hakkınız kaldığına bakın.

Bunun için Command Prompt’u yetkili modda (administrator) açın ve slmgr -dlv çalıştırın.

Timebased activation expiration deneme periyodunda bulunduğunuz günü, Remaining Windows rearm count ise periyodu kaç kez reset’leyebileceğinizi gösterir.

Deneme periyodunu reset’lemek ve yeniden başa (90 gün) döndürmek için kullanmanız gereken komut slmgr -rearm. Ancak maksimum süreyi elde etmek için reset’leme işlemini periyotların son gününde yapmanız gerekir. Örneğin:

  • 1.8.2015 tarihinde bir Windows 10 Enterprise deneme sürümü kurdunuz ve 90 günlük deneme periyodu başlamış oldu.
  • 1.11.2015 tarihinden birkaç gün önce ilk slmgr -rearm çalıştırın. Böylece ilk 90 günlük periyodu sonuna kadar kullanmış olursunuz.
  • 1.2.2016 tarihinden birkaç gün önce ikinci slmgr -rearm çalıştırın. Böylece ikinci 90 günlük periyodu da sonuna kadar kullanmış olursunuz.
  • Kalan 90 gün ise 1.5.2016 tarihinde sona erecek, buradan da bir 90 gün elde etmiş oluyorsunuz.

Bu şekilde kullandığınız taktirde toplamda 90 + 90 + 90 = 270 gün olarak deneme sürecinden faydalanmanız mümkün.

Yukarıdaki örnekte 1 ay = 30 gün. Ama gerçek senaryoda 29-30-31 durumlarına dikkat edin. Mesela takvime hatırlatmalar ekleyerek belirli dönemlerde slmgr -dlv ile periyodun kaçıncı gününde olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

270 günlük deneme periyodunun sonunda Windows 10’u kullanmaya devam etmek için lisanslı bir kopya satın almanız gerekir. Aynı işletim sistemi üzerine satın aldığınız uygun lisansı girerek verilerinizi, programlarınızı ve uygulamalarınızı kaybetmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 

Etiketler: , ,

Windows 10 deneme süresi uzatma " bu yazı 8:15 pm saatinde ve 11 - Mayıs - 2017 tarihin'de " Sistem " kategorisinde yayınlanmış olup " Şaban ÇİÇEK " tarafından yazıldığı sanılmaktadır. Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir